strzałka

Diagnostyka

Badanie chorób układu sercowo-naczyniowego to pierwszy etap do postawienia właściwej diagnozy.

Istotnie, nic nie zastąpi rozmowy z pacjentem. Już dobrze zebrany wywiad daje w 90% trafną diagnozę. Kolejny etap to badanie fizykalne: zbadać tętno, ocenić stan napięcia skóry, zmiany jej ucieplenia, stopień nasilenia obrzęku, wykonać testy wywodzące się od nazwisk słynnych lekarzy: Homansa, Adsona, Lasegue’a, Stemmera... Pacjenta należy po prostu „dotknąć” – oczywiście w sposób medyczny – co pozwala uściślić diagnozę.

Reszta skomplikowanej aparatury to tzw. badania dodatkowe: USG, Doppler, wszelakie badania EKG, tomografia, rezonans magnetyczny, kapilaroskopia, limfoscyntygrafia. Wykonujemy je po to, by diagnozę potwierdzić i ocenić stopień zaawansowania choroby, dzięki czemu można wybrać najlepszy skuteczny sposób terapii, indywidualnie dobrany dla pacjenta.

Co badam?

  • Tętnice szyjne i kręgowe: w diagnostyce zawrotów głowy, szumów usznych, omdleń, niedowładów, diagnozuję ryzyko udaru mózgu.
  • Tętnice kończyn dolnych, aortę brzuszną i tętnice biodrowe: w diagnostyce bólów nóg podczas wysiłku (chromanie przestankowe), oziębienia kończyn, zaburzeń czucia, diagnozuję tętniaki i oceniam stopień niedokrwienia kończyn.
  • Żyły kończyn dolnych: w diagnostyce żylaków i pajączków naczyniowych, obrzęków nóg, kurczowych bólów nóg, oceniam skalę problemu, szukam świeżej zakrzepicy żylnej i monitoruję przewlekły proces zakrzepowy, oceniam ryzyko zatorowości płucnej.
  • Tętnice nerkowe: w diagnostyce nadciśnienia złośliwego i opornego na leki.
  • Żyły układu wrotnego wątroby: w diagnostyce przyczyn marskości wątroby.
  • Tętnice trzewne: w diagnostyce przewlekłych bólów brzucha zwłaszcza u osób starszych.
  • Unaczynienie jąder u mężczyzn: żylaki powrózka nasiennego.

Ultrasonografia klasyczna

W mojej praktyce lekarskiej posługuję się klasyczną ultrasonografią w bardzo szerokim zakresie. W wielu przypadkach badanie poszerzam o opcję dopplerowską, czyli obrazowanie w kolorze naczyń badanego narządu lub guza w jego obrębie, co pozwala przybliżyć diagnozę dotyczącą wielu chorób nowotworowych i zapalnych.

USG Doppler

W USG Doppler oceniam szerokość, drożność i wydolność zarówno naczyń tętniczych, zapewniających ukrwienie poszczególnych organów ciała, jak i naczyń żylnych,  zapewniających odpływ krwi z narządów. 

Diagnostyka mikrokrążenia

Kapilaroskopię, czyli mikroskopowe badanie najdrobniejszych naczyń skóry stosuję w diagnostyce schorzeń tkanki łącznej i chorób naczynioskurczowych. U pacjentów z napadowym marznięciem, bólami, zmianą koloru i drętwieniami palców dłoni i stóp.

Diagnostyka kardiologiczna

W mojej praktyce lekarskiej rozwijam diagnostykę kardiologiczną najczęstszych objawów sercowych, z którym zgłaszają się pacjenci: bóle zamostkowe, duszność wysiłkowa, kołatania serca, skoki ciśnienia tętniczego.